Rozpoczął się nowy sezon piłkarski, a wraz z nim nowe wyzwania. Dobre wyniki naszej drużyny dodają nam sił do dalszej pracy. Każdy, kto widział w akcji naszych piłkarzy, grających w Kraszewie przeciwko Tęczy Ojrzeń, mógł przekonać się, co znaczy świetna murawa i jak nasi chłopcy potrafią ją wykorzystać. Boisko, na którym rozgrywa mecze nasz ligowy rywal, to obiekt ze sztuczną trawą. Wiemy, że nie jesteśmy w stanie wybudować takiego boiska z powodu ograniczeń finansowych. Możemy jednak sprawić, żeby stadion przy Daszyńskiego stał się najlepszy w lidze okręgowej i nie tylko.
Teraz trochę więcej szczegółów. Projekt nasz podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza to obniżenie kosztów podlewania. Stąd konieczność wykonania studni głębinowej i zakupu pompy, zapewniającej dostarczanie odpowiedniej ilości wody. A tej potrzeba dosyć dużo. Obliczyliśmy, że dzienne jej zużycie to 40 m3, a koszt w skali miesiąca to około 3 tys. PLN przy codziennym podlewaniu. Biorąc pod uwagę fakt, że wykonanie 1 m studni to 350pln i przy założeniu, że będzie ona mieć 20m, łatwo obliczyć, że po niespełna trzech miesiącach zwróci się koszt jej budowy. Oszczędność wydaje się oczywista, nawet jeśli dodamy koszt energii elektrycznej, napędzającej pompę. Łączny wydatek, pokrywający pierwszą część projektu (studnia plus pompa) to około 12 tys. PLN.
Druga faza to wykonanie profesjonalnego systemu nawadniającego. Tutaj chcemy przedstawić dwa rozwiązania. Zaletą pierwszego jest cena, minusem zaś duża ingerencja w płytę boiska. Nawodnienie to oparte jest na zraszaczach 5500 Plus firmy Rain Bird w ilości 60 sztuk o zasięgu około 14m . Cena tej opcji to 32 tys PLN +VAT. Drugie rozwiązanie wydaje nam się sensowniejsze, choć droższe. Oparte jest na 15 zraszaczach Eagle: trzy pełnoobrotowe Eagle 900 z pokrywą ze sztucznej trawy i 12 poza liniami bocznymi w pasie około 2 metrów. Zraszacze ustawione będą w trzech liniach, dwóch bocznych i środkowej ze stałym rozstawem, w tym przypadku co 26,75m. Dzięki temu, że w obrębie boiska jest ich tylko trzy, murawa zostałaby prawie nienaruszona. Podobny system, choć na pewno droższy, jest zainstalowany na stadionie przy Łazienkowskiej. Koszt naszego to 53 tys. +VAT. W pełni zautomatyzowany system przy wykorzystaniu układów sterujących daje gwarancję właściwego nawodnienia murawy. Pozwoli również na zraszanie trawy chwilę przed rozpoczęciem spotkania.
Plan jest bardzo ambitny ale pamiętajmy zaplanowana modernizacja będzie służyć lata. W przyszłości będzie można do tego systemu podpiąć również nawodnienia bocznego boiska. Jak zwykle taki projekt wiąże się z poszukiwaniami źródeł finansowania. Wiemy, że MOSiR we własnym zakresie takiej inwestycji nie sfinansuje. Ale to nam najbardziej zależy na zmianach, stąd takie zaangażowanie. W ten sposób chcemy również odwdzięczyć się za wieloletnią, bezpłatną możliwość korzystania z obiektów przy Daszyńskiego. Wśród członków zarządu sekcji piłki nożnej zebraliśmy pierwszy tysiąc złotych. Liczymy na pomoc miasta i z tego miejsca zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie. Planujemy rozmowy z pułtuskimi biznesmenami oraz osobami prywatnymi. Dla wszystkich, którzy chcieliby pomóc poprawić wizerunek naszego stadionu, podaję numer konta: 78 8232 0005 0010 0654 2000 0001 tytułem wpłaty DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE - MARACANA 2014.
Liczymy na to, że ta inicjatywa spotka się z szerokim odzewem społeczności Pułtuska i okolic. Pamiętajmy ta akcja służy nam wszystkim - sympatykom piłki nożnej , których liczba z każdym meczem wzrasta. Projekt "Maracana 2014" ma służyć rozwojowi sportu w naszym mieście, stanowić element jego promocji, otwierać nowe perspektywy, szczególnie przed młodymi ludźmi. Liczymy również, że zmodernizowany stadion przyciągnie uwagę klubów piłkarskich, które zechcą wykorzystać Pułtusk jako bazę treningową. Może to przyczynić się do odkrycia pozostałych walorów miasta, takich jak najdłuższy w Europie rynek, wspaniała Bazylika, czy piękne rekreacyjne tereny wokół Domu Polonii i nad Narwią.
Wiceprezes Nadnarwianki Pułtusk
Zraszacze Eagle na stadionie Legii Warszawa
Murawa na Stadionie Miejskim w Pułtusku
Przykład zastosowania wspomnianego systemu nawadniającego w przydomowym ogródku